Румънски скулптор създаде метална рокля с тегло приблизително 55 килограма, направена от 4-милиметрови стоманени жици, заварени една с друга, и метален костюм, вдъхновени от 3-годишната му дъщеря, предаде румънската агенция Аджерпрес.
Двете творби символизират среща в бъдещето между бащата и неговата 18-годишна дъщеря на бал.
Галерия „Васка Емануилова“ представя изложбата „Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“.
Експозицията ще бъде открита на 19 ноември и ще продължи до 11 февруари, съобщават организаторите.
„Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“ е изложба, която проследява пластичните търсения на автора в края на 60-те и началото на 70-те години на XX век. Къпещи се, тоалет, размисъл и свян - голите скулптурни тела в различни състояния непосредствено кореспондират с неговите рисунки от този период“, отбелязват от екипа.
По думите им в експозицията се включват и няколко по-ранни произведения, които дават по-пълна представа за творчеството на художника, учил декоративни изкуства и скулптура в Художествената академия през 30-те години на XX век.
Те уточняват, че в основата на изло
Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамките на програмата „Творческа Европа" на ЕС. На 30 септември в „Топлоцентрала“ ще бъдат разяснени същността на културната мобилност и как тя може да бъде използвана от представители на различни културни сектори, съобщават организаторите.
Творците и професионалистите ще разберат как да разработят свой проект за културна мобилност, да намерят партньори, как да използват портала за кандидатстване на „Гьоте институт“, как да подготвят необходимите документи, в какво се състои процесът на получаване и отчитане на безвъзмездните средства.
На 10 октомври ще се проведе онлайн уъркшоп, който ще даде възможн
Музей на изкуствата в САЩ продава картина на Лукас Кранах Стари - немски ренесансов художник, с която нейният еврейски собственик е бил принуден да се раздели заради нацисткото преследване през Втората световна война, предаде ДПА.
Приходите ще бъдат поделени между Музея на изкуствата в Алънтаун, щата Пенсилвания, и наследниците на бившия собственик на картината Хенри Бромберг, съобщиха от институцията.
Президентът и главен изпълнителен директор на музея Макс Уайнтрауб каза, че картината "Портрет на Георг Брадати, херцог на Саксония" е била закупена от музея от нюйоркска галерия през 1961 г.
"Това произведение на изкуството се появи на пазара и в крайна сметка попадна в музея, само защото Хенри Бромберг трябваше да избяга от преследване от нацистка Германия", каза той.
"Моралният императив ни накара да действаме. Надяваме се, че този до
Микрофестивалът „Инфундибулум“ започва на 12 октомври в подлеза на автогарата в Габрово, съобщават организаторите.
Това е вторият микрофест на платформата Capturing Creativity на габровката Росина Пенчева. Тази година микрофестивалът носи името "Инфундибулум" и преобразява нетипичното за събития градско пространство с триизмерна артинсталация, читалня за фантастика, концерти и диджей сет.
Цялата програма е с вход свободен, посочват организаторите.
„В основата на настоящото издание на микрофестивала е идеята на габровската художничка Невена Екимова да сътвори за подлеза инсталация от метал, вдъхновена от теориите за гънките във време-пространството. Невена е създателка и на Огледалната и Детската зала в Музея на хумора и сатирата, а зад гърба си вече има редица международни изложби. Тя е и кръстница на тазгодишното събитие – и
Триото на Торд Густавсен ще представи новия си албум Seeing на 12 ноември в зала „България”, съобщават организаторите от „Джаз плюс“.
По думите им Торд Густавсен е един от най-вглъбените и съзерцателни пианисти на нашето съвремие. С 10 записа за ЕСМ в различни формати (трио, квартет, квинтет), той е в постоянно търсене на оголената истинска красота в музиката. С последните си три проекта той се завръща към трио формата, дълбаейки навътре в душата на заложената концепция още от времето на триото на Бил Еванс – The art of trio. Триото търси, изследва, въплътява в един организъм емоционалната насителост, елегантността и дъхът на музиката.
„Да общуваш с музиката на Торд Густавсен е истинско вълшебство. Всяка негова творба е тихо откровение. Вглъбеност и тиха вътрешна динамика, отгла
Роклята и костюмът са изработени от скулптора Андрей Ръзван Гицъ по поръчка на румънски хотел.
„Повечето от моите скулптури са по поръчка на клиенти и тази е за мой клиент, който искаше място, където хората да могат да правят красиви снимки за Instagram. Разбрахме се да направим рокля и костюм, а творбите посветих на дъщеря си. Дъщеря ми сега е на 3 години и 8 месеца. Аз съм създателят на тези творби, но ги посвещавам на хората, които са ми скъпи, това е моята тайна. Представих си, че дъщеря ми навършва 18 години и отивам с нея на бал или на парти и там двамата танцуваме“, каза Андрей Ръзван Гицъ за Аджерпрес.
Юлия Станкова отбелязва 70-ия рожден ден с изложбата „Наивноидеалистично или емотикони на душата“.
Тя ще бъде от 22 октомври до 5 ноември в столичната галерия „Париж“, може да бъде разгледана и онлайн в сайта на галерията, съобщават организаторите.
По думите на екипа Юлия Станкова ще покаже своите дванадесет платна, които ще са придружени от каталог, който обхваща всичко най-важно, сътворено от нея дотук и е озаглавен „Изцеление“.
„Изложбата засяга един нов език на общуване, който отдавна вече се е настанил в комуникацията ни из социалните мрежи и канали, а именно наличието на емотикони. Тези малки личица – емоции много често изчерпват думите ни, заместват ги и сякаш казват всичко. Усмивчици, сърчица, смръщени вежди, почервеняли от яд главички, изплезени езичета, крейзи изражения и много сълзички от смях или тъга
Световни хитове от класическата и филмовата музика ще прозвучат в Разградската филхармония утре вечер. Концертната изява е част от инициативите, с които Разград чества Деня на независимостта.
На сцената ще гостуват едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин. Диригент ще бъде Левон Манукян, а концертмайстор ще е Божанка Николова, информираха от културната институция. Публиката ще чуе музиките от популярните филми „Хари Потър“, „Карибски пирати“, ще прозвучат и произведения на Бетовен, Чайковски и др, отбелязаха от филхармонията.
Георги Черкин е роден в София в семейство с музикални традиции. Още на шест години започва да свири на пиано. Завършил е Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на проф. Атанас Куртев. Репертоарът на Георги Черкин включва пов
Международен симпозиум „Музиката на Дунавските държави“ се провежда в рамките на музикалния фестивал „Варненско лято“ с лекции и концерти в Градската художествена галерия във Варна. Форумът откри посланикът на Австрия в България Андреа Икич-Бьом.
Това събитие е важно за нас, тъй като до края на тази година Австрия председателства Европейската стратегия за Дунавския регион, каза дипломатката и припомни, че Австрия е една от държавите учредителка на Дунавската стратегия. За нас е приоритет регионът, който е един от важните в Европа, да бъде стабилен и устойчив и да продължи да се развива с благоденствие и просперитет за всички граждани по течението на реката, добави тя.
Музиката винаги е имала особено значение в Дунавския регион, свързващ Шварцвалд с Черно море, подчерта още Икич-Бьом и добави, че за нейния екип и за посолството е било
Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.
Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.
Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.
За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.
Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо
Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище.
Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева.
Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.
Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 1
Гицъ каза, че роклята е направена от 70 килограма стоманени жици и е съобразено с мерките на жена с височина около 1,67 м. Роклята е в цветове, вдъхновени от есенните листа, а костюмът е черен.